TASARIMCI

 

 

Yaratıcı, cesur ve vizyoner kişiliği ile hayallerini dünya modasına taşımayı başarmış olan Ahu Alnıpak, moda evinin tek tasarımcısıdır.

Bir moda tasarımcısı ve girişimci kimliğinin yanısıra, modern moda tasarım dünyasının her zaman engellerini ve sınırlarını zorlayan avangart tasarım detayları ile fark yaratan Ahu Alnıpak, tasarımlarında mükemmeliği arayan, değerlerine mutlak önem veren, güçlü duruşu ile saygın bir marka yaratmayı başarmıştır.
Ünlü modacı 1979’daBursal’da doğdu. Özel Namık Sözeri ve Tunçsiper Liserinde ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlayan Alnıpa, Üniversite eğitimnii Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamlamıştır. Modaya ve tasarımcılığa olan ilgisi daha çocuk yaşta ailesinin moda evi atölyesinde yardım ederek başladı.İlk gelinliğini kendi başına 14 yaşında diken Alnıpak, bundan sonra ki bütün tatillerini atölye ortamında kalıp ve dikiş öğrenerek geçirdi.

2009 yılında kurduğu Ahu Alnıpak “Couture & Bridal” da, el işçiliği ve detaylara özel önem verdiği “couture gece koleksiyonu” ve “couture gelinlik koleksiyonu” nun yanı sıra 2021 yılında tasarımcı, Couture’deki yeteneğini girişimcilik ruhuyla birleştirerek günlük pre-night hazır giyim markası “A Day By Ahu Alnıpak”a hayat vermiştir.

Meslek dalı için kalıp tekniklerinin mutlaka bilinmesi gerektiğini düşünen gruptaki tasarımcılardan olan Alnıpak, çizimi ve tasarımını yaptığı bir modelin aynı zamanda üretim aşamalarına uyumunun en önemli nokta olduğunu vurguluyor. Ahu Alnıpak’ınuzun bir yolculuk olarak gördüğü tasarım serüvenini; tasarım kavramına çözüm üreten bir kimlikle bakmak ve tasarım felsefesini sorgulayan ürünler üretmek olarak özetleyebiliriz.

En başta güçlü ve bağımsız bir kadın olmayı önemseyen, disipline ve şeffaflığa derinden inanan, hiç yapılmamışı denemeyi ilham verici bulan Ahu Alnıpak, zamansız tasarımlarıyla moda dünyasında sınırları zorlarken gelin ve gece kıyafetleri alanında fark yaratmayı başarmıştır.

İnsana ve yaşadığı ülke değerlerine duyduğu güçlü duyguları sevgiyle kucaklayan Ahu Alnıpak, toplumsal duyarlılık projelerini her fırsatta destekleyerek yaşamda fark yaratılmasının bireyin çevresine yarattığı fark ile başladığını önemsemektedir.

Bugün Haute Couture tasarımları ve Couture kültürünün kendine has kodlarını taşıyan hazır giyim koleksiyonlarına ait parçaları ile de tercih edilen Ahu Alnıpak markası, önce Türkiye sonra ise Dünyada adını uluslararası arenada gururla temsil etmektedir.

Whatsapp Destek